Ana sayfaAna sayfa Sita haritas?Site haritas?
Ara:
1TC:Bayilik  
 
 
             
 
 

Bilgi ve Teknik Destek

Muhasebe Programları Hakkında Bilgi ve Teknik Destek

“1TÇ” uygulama kullanıcılarına danışma hizmeti sunulmaktadır.
Danışma hizmetinden sadece kayıt yapıldıktan sonra faydalanabilinir. Kayıt yapmak için dağıtım paketinde var olan muhasebe yazılım programı kullanıcısı, kayıt anketini doldurup posta ile “1TÇ” firma adresine göndermesi gerekir.
Dağıtım paket fiyatına, muhasebe programı kullanıcısının kayıt anketinde belirlenen süre boyunca, bedava danışma hizmet fiyatı dâhildir. Dağıtım paketi içinde kayıt anket formu ve posta adresini içeren zarf bulunmaktadır.
Bedava danışmanlık hizmet süresi dolduğunda, danışmanlık hizmetini almak için “1TÇ” şirketinin bayilerine başvurulması gerekmektedir.

Danışma hattının adresi ve telefonu:

Adres: P.K. 80 Beşiktaş 34353 İstanbul/Türkiye
Tel: 90 (212) 275-90-19
destek@1tc.com.tr

Telefon danışma hattı cumartesi ve pazar günleri hariç saat 10.00 ile 18.30 arası çalışmaktadır.
Danışma hattına başvurulurken, bilgisayarın kullanıcı yanında bulunması gerekir. Bu kitap ve yazılım ürünü kullanıcısı kayıt anketinin ikinci parçasının da kullanıcının yanında olması gerekmektedir. Bilgisayar ve yazıcı tiplerinin ilgili destek çalışanına önceden belirtilmesi gereklidir.
Danışma hattı arandığında, şirketinizin unvanı ve dağıtım paketinde bulunan CD’deki veya yazılım ürünü kullanıcı kayıt anketinin ikinci parçasındaki kayıt numarasının (veya istenirse diğer kayıt bilgilerinin) ilgili danışma personeline söylenmesi gerekir. Telefonda iletilen bilgiler, 1TÇ şirketine göndermiş olduğunuz yazılım ürünü kullanıcı kayıt anketinde bulunan bilgilere göre kontrol edilir.
İlgili danışma hattı personeli, sorularınızı cevaplandırırken kendi bilgisayarında da mevcut durumu oluşturabilir. Duruma göre ilgili personel hemen veya geliştiricilerle konuştuktan sonra kullanıcıya çözüm sunabilir.
Danışma hattının görüşmeleri (sorun ve çözümler) kayıt altında tutulmaktadır, dolayısıyla kullanıcı daha önce karşılaştığı bir sorunla ilgili görüşmek isterse, önceki konuşmanın tarih ve zamanını söyleyerek referans verir, böylece danışma hattı personeli konuya daha hızlı hakim olabilir.
   
 
 
Diğer WEB siteleri
 
 
 
MERV BİLGİ İŞLEM OTOMASYONU YAZILIM LTD. ŞTİ. (1TÇ-MERV)

info@1tc-hizmet.com
Tel: +90 212 258 90 05 / 06

Adres: Cihannuma Mah. Bostanci Veli Sok. Kerem Apt. No:10 K:2 Beşiktaş İstanbul
 
Powered by CMS